Dla dziecka

Jak przygotować się na pierwszy spacer z noworodkiem?

Kiedyś młodzi rodzice czekali z pierwszym wyjściem na spacer z nowo narodzonym dzieckiem nawet miesiąc, jeśli na zewnątrz nie było odpowiednich warunków. Dzisiaj odchodzi się od tego rozwiązania i zaleca wręcz wychodzenie z maluszkiem już od pierwszych dni po powrocie do domu, jeśli na zewnątrz nie ma mrozu, a dziecko jest zdrowe. O czym warto pamiętać wybierając się na spacer z dzieckiem, jaki kocyk dla niemowlaka wybrać i jak ubrać malucha? Zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem.

Co przyda się na spacerze?

Wybierając się na zewnątrz, trzeba ubrać dziecko adekwatnie do pogody. Zaleca się, aby założyć mu o jedną warstwę więcej niż sobie. Przegrzewanie malucha jest bardzo niebezpieczne, dlatego nie wolno popadać w skrajność. Lepiej zapakować zapasowy kocyk, niż zdejmować później z dziecka kolejne warstwy. Przyda się również smoczek, pieluszka, mokre chusteczki nawilżane, pieluszka bambusowa i woda dla rodzica. Nie ma konieczności zabierania ze sobą przepastnej torby z akcesoriami, ponieważ pierwszy spacer nie trwa zbyt długo, a rodzice najczęściej karmią i przewijają dzieci już po powrocie do domu. Jeśli świeci słońce trzeba pamiętać o parasolce lub innej osłonie. Nie zaleca się wieszania pieluszki na wózku, ponieważ zmniejsza to ilość świeżego powietrza w środku budki i skutkuje wyższą temperaturą.

Jaki kocyk dla niemowlaka wybrać?

To, czym okrywamy dziecko na spacerze powinno być wykonane z odpowiedniego materiału. Najlepiej, jeśli jest on przewiewny i oddycha, aby maluch nie pocił się i nie przegrzewał. Latem można dziecko okryć zwykłą pieluszką bambusową, która jest cieniutka. Na jesień polecane są kocyki z bawełny lub polaru, które są nieco cieplejsze, a zimą te z dodatkiem wełny, ponieważ idealnie sprawdzają się w niskich temperaturach, a jednocześnie są naturalne i dziecko nie poci się zbyt w wózku. Najlepiej zaopatrzyć się w kocyki różnej grubości, żeby mieć możliwość dopasowania ich do panujących aktualnie warunków atmosferycznych. Każdy wózek wyposażony jest w kosz lub torbę, w której można wygodnie transportować takie przedmioty.